Prípravky Gelacan Plus normalizujú narušený metabolizmus spojivových tkanív a zastavujú tak progresiu patologických procesov, tj. tlmia odbúravanie chrupkovej hmoty, zlepšujú výživu a podporujú regeneráciu postihnutých tkanív. Sú tak vhodné na prevenciu postihnutia pohybového aparátu u psov predisponovaných plemenom, vekom, hmotnosťou či zaťažením, dajú sa však použiť aj na zastavenie už začatého patologického procesu. Veterinárni lekári, ktorí prípravky Gelacan Plus použili, sa s nami podelili o svoje skúsenosti v jednotlivých prípadoch.


MVDr. Miroslav Kluknavský, Hlohovec

Najlepšie skúsenosti mám s prípravkami Gelacan Plus Baby a Gelacan Plus Fast. Gelacan Plus Baby používam na prevenciu porúch pohybového aparátu, pri šteňatách a mladých psoch veľkých a obrích plemien s podozrením na problematický vývoj kostry, v tých prípadoch, kedy je röntgenologicky zistená nepoškodená kĺbová chrupka. S Gelacanom Plus Fast mám vynikajúce skúsenosti u zvierat, ktoré prišli s anamnézou krívanie, RTG vyšetrením sa zistilo poškodenie kĺbových plôch, artritída až artróza. Odporúčam použiť prípravok Gelacan Fast všade tam, kde je chirurgický zákrok z ekonomických alebo zdravotných dôvodov odmietnutý, alebo zmeny chirurgický zákrok neindikujú.

1. prípad
Labrador, 6-ročný, pes, obézny, majiteľ udával krívanie na obidve hrudníkové končatiny.
RTG vyšetrením som zistil zápalové zmeny na obidvoch lakťových kĺboch a začínajúcu artrózu.
Liečba : nesteroidné antiflogistiká (meloxicamum) na 14 dní, úprava kŕmnej dávky (diéta RC Obesity Management), Gelacan Fast na dlhodobé užívanie
Pri kontrole majiteľ uviedol zastavenie krívania, lepšiu pohyblivosť psa, pomalý úbytok hmotnosti. Röntgenologickým vyšetrením som zistil, že artrotické zmeny zostali rovnaké, k rozvoju artrózy v kĺboch však nedošlo. Po roku užívania Gelacan Fast je stav psa rovnaký, artróza neprograduje.

2. prípad
Nemecký ovčiak, 9 ročný, obézny.
Anamnéza : Krívanie na obidve panvové končatiny, veľmi bolestivá chôdza, problémy s defekáciou
RTG vyšetrenie : Artróza bedrových kĺbov 4. stupňa, osteofyty na hlavici femuru a degeneratívne zmeny na bedrovom kĺbe.
Liečba : nesteroidné antiflogistiká (meloxicamum) na 14 dní, úprava kŕmnej dávky (diéta RC Obesity Management), Gelacan Fast na dlhodobé užívanie
Kontrola po 1 mesiaci: Zlepšená pohyblivosť psa, väčšia vitalita, mierne chudnutie, krívanie menšie, problémy s defekáciou ustali. Po roku užívania Gelacan Fast je stav zlepšený, hoci pohyblivosť kĺbu je obmedzená.

3. prípad
Novofundlanský pes, 8 mesačný, pes
U psa bola diagnostikovaná artritída lakťového kĺbu s artrotickým nálezom a uvoľnený processus anconeus. Stav bol riešený chirurgicky na veterinárnej klinike, pes bol v ďalšom ošetrení v mojej starostlivosti. Na regeneráciu chrupiek a zotavenie kĺbov po chirurgickom zákroku som psovi naordinoval Gelacan Fast na dobu 3 mesiace.
O 2 mesiace pri kontrole som RTG vyšetrením zistil, že zápal v kĺbe, ako aj krívanie pri tejto liečbe ustúpilo.

4. prípad
Kríženec, 13 ročný, obézny, pes
Anamnéza : Veľmi bolestivá chôdza, krívanie na obidve panvové končatiny, teplota 39,5°C.
Keďže majiteľ odmietol diétu na redukciu hmotnosti, psovi som nasadil antibiotiká kvôli zvýšenej teplote, nesteroidné antiflogistiká (meloxicamum) na 30 dní a Gelacan Fast dlhodobo. Pri kontrole po dvoch mesiacoch som mohol skonštatovať výrazné zlepšenie zdravotného stavu a zlepšenú pohyblivosť psa.


MVDr. Jozef Salaj, Nitra

1. prípad
Írsky seter, 12 ročná suka
Anamnéza : Asi deň výrazné problémy s chôdzou, ktoré vznikli náhle, suka odmietala pohyb, na panvové končatiny vôbec nechodila, sadala si.
Klinickým vyšetrením som zistil výraznú bolestivosť na extenziu v bedrovom kĺbe na oboch panvových končatinách. Majiteľ vzhľadom k veku odmietol RTG vyšetrenie.
Liečba : Nesteroidné antiflogistiká (meloxicamum)na 3 dni, Gelacan Fast dlhodobo. Pri kontrole o 10 dní bola chôdza výrazne zlepšená.

2. prípad
Bígle, 2 ročný pes
Anamnéza : Pes asi 2 dni nechce chodiť, hýbať sa. Dlhodobo chodí ťažko na panvové končatiny.
Klinickým vyšetrením som zistil plávajúcu chôdzu, neochotu k pohybu, bolestivosť na rotáciu v bedrových kĺboch. RTG vyšetrenie ukázalo bilaterálnu dyspláziu bedrových kĺbov.
Liečba : Nesteroidné antiflogistiká na 30 dní, Gelacan Fast dlhodobo. Pri kontrole po 3 týždňoch výrazné zlepšenie pohyblivosti psa a obmedzenie bolestivosti pri chôdzi.

3. prípad
Jazvečík, 4 ročná suka
Anamnéza : Dlhodobé nadmerné pĺznutie, vypadávanie krycích chlpov. Koža neporušená, celkový stav nezmenený.
Liečba : Gelacan Champion Color dlhodobo.
Už po mesiaci podávanie sa vypadávanie srsti zmiernilo, po dvoch mesiacoch sa úplne zastavilo, ani pri kúpaní majiteľ nenachádza vypadané chlpy. Srsť je lesklá, výbornej kvality a pekne vyfarbená.


MVDr. Anna Hanzlová, Majcichov

1. prípad
Novofundlanský pes, 12 ročná suka
Anamnéza : Dlhodobo problémy s chôdzou, problematické a bolestivé vstávanie, pomalý pohyb. Posledné dva dni zhoršenie stavu, suka odmieta pohyb.
Klinickým vyšetrením som zistila obmedzenú pohyblivosť v bedrových kĺboch obojstranne, bolestivosť kĺbov pri rotácii. RTG vyšetrenie majiteľ odmietol.
Liečba : nesteroidné antiflogistiká (ketoprofenum) na tri dni, Chondrocan dlhodobo.
Po ukončení liečby nesteroidnými antiflogistikami sa stav dostal na pôvodnú úroveň, suka začala chodiť, no s predchádzajúcimi problémami. Asi po mesiaci podávania prípravku Chondrocan došlo k výraznému zlepšeniu pohyblivosti, rýchlejšiemu vstávaniu a lepšej vitalite suky. Chodrocan užíva dlhodobo.

2. prípad
Kríženec, asi 25 kg, 9 mesačná suka
Anamnéza : Dlhodobo sťažené vstávanie, chôdza do schodov, pri sadaní si sadla vždy na jeden bok, pri prechádzkach rýchlejšia únava. V posledných dňoch mierne krívanie na pravú panvovú končatinu.
RTG vyšetrenie ukázalo dyspláziu bedrových kĺbov, na jednej strane asi 3. stupňa s degeneratívnymi zmenami na bedrovom kĺbe.
Liečba : Nesteroidné antiflogistiká (carprofenum) na 60 dní, dlhodobo Chondrocan.
Po dvoch týždňoch liečby krívanie ustúpilo. Po troch mesiacoch liečby výrazné zlepšenie pohyblivosti, väčšia vitalita.