Ochrana pohybového aparátu

SYSADOA – metóda prvej voľby v liečbe osteoartrózy

Súčasné možnosti liečby kĺbových ochorení u psov

Ochorenia pohybového aparátu a najmä kĺbov patria medzi najčastejšie príčiny návštev vo veterinárnych ambulanciách. Rozvoj kĺbových ochorení je podmienený najčastejšie nesprávnym alebo nadmerným zaťažovaním zvieraťa, neustále sa opakujúcimi mikrotraumami, trvalou stereotypnou záťažou kĺbov, vrodenými či získanými postaveniami kĺbov, starnutím a výživou bez dostatku látok vyživujúcich kĺbovú chrupku.

Styčné plochy sú pokryté chrupkou, ktorá má veľa funkcií a okrem iného tlmí nárazy, ktorým sú kĺby vystavené. Kĺbová chrupka je vysoko špecializované spojivové tkanivo tvorené chondrocytmi, kolagénom, proteoglykánmi a vodou. Unikátne schopnosti kĺbovej chrupky sú založené práve na vlastnostiach kolagénu a proteoglykánov. Kolagén predstavuje základnú hmotu kĺbovej chrupky a podmieňuje jej pevnosť a pružnosť. Na kolagénne vlákna sa ďalej viažu reťazce glykozaminoglykánov, ktoré viažu v chrupke vodu a podmieňujú jej viskózno-elastické vlastnosti. Bohužiaľ, kĺbová chrupka je jedným z najrýchlejšie starnúcich a odumierajúcich tkanív v organizme. Vplyvom ochorení a vekom dochádza v kĺbovej chrupke k poškodzovaniu chondrocytov, deštrukcii kolagénnych vláken a k rapídnemu poklesu hladiny glykozaminoglykánov. Tieto zmeny majú za následok rozvoj degeneratívnych kĺbových ochorení, najmä osteoartrózy.

Artróza, či už primárna alebo sekundárna postihuje najprv kĺbovú chrupku a synovialis, v ďalšom priebehu sa ochorenie rozširuje a postihuje aj ostatné časti kĺbu, kosti, väzy a väzivové puzdro. Dochádza k deformácii kĺbu a k čiastočnej alebo úplnej strate jeho funkcie. Poškodením kolagénového spojivového tkaniva a chondrocytov, ako aj kvôli strate proteoglykánov a vody stráca kĺbová chrupka svoju elasticitu a klzkosť. Produkty rozpadu chrupky poškodzujú synoviálnu membránu a tá stráca svoju ochranu a výživnú funkciu. Nasleduje sklerotizácia subchondrálnej kostenej platničky, zhustenie a zvraštenie kĺbového puzdra a tvorba osteofytov.

Liečba artrózy nie je jednoduchá a najväčšia nádej na úspech je v jej počiatočných štádiách.

Symptomatická liečba pomocou analgetík a nesteroidných antireumatík (NSA) prináša okamžitú úľavu, no nepostihuje príčiny a ich dlhodobé užívanie mnohokrát patologický proces ešte urýchľuje alebo sa spája s výskytom rôznych vedľajších účinkov. Samotné odstránenie bolesti použitím analgetík zvyčajne vedie k tomu, že choré zviera ďalej preťažuje svoje kĺby a tým chorobný proces ešte zhoršuje. Protizápalové a analgetické pôsobenie NSA je viazané na útlm cyklooxygenázy, ktorý je sprevádzaný nežiaducimi účinkami gastrointestinálnymi, renálnymi a inými.

Pri podávaní kortikosteroidov síce dochádza väčšinou k okamžitej úľave, súčasne však kortikosteroidy spôsobujú ničenie chrupky, zastavujú proces proteosyntézy až na 6 mesiacov a tým pádom neumožňujú hojenie a reparáciu postihnutých tkanív. Ich efekt je navyše len krátkodobý (2 - 3 týždne).

Správna liečba by mala normalizovať narušený metabolizmus a zloženie medzibunkovej hmoty, najmä kolagénu a tým zastaviť progres patologických pochodov, tj. utlmiť odbúravanie chrupkovej hmoty, zlepšiť výživu a podporiť reparáciu postihnutých tkanív. Týmto požiadavkám vyhovujú kvôli svojmu špecifickému ovplyvňovaniu metabolizmu chrupky tzv. chondroprotektíva – látky pozitívne ovplyvňujúce a stabilizujúce chrupku. Novšie sa tieto látky označujú ako SYSADOA - tj. Symptomatic Slow Acting Drogs of Osteoarthrosis. Medzi SYSADOA zaraďujeme napr. kolagény peptid, glukozamínsulfát (GS), chondotitínsulfát (CS), extrakt z Boswellia serrata a kyselinu hyaluronovú. Tieto látky nemajú väčšinou bezprostredný analgetický účinok a ich účinok nastupuje s oneskorením 3 - 5 týždňov (výnimkou je extrakt z Boswellia serrata, kedy sa analgetický účinok prejavuje väčšinou do 5 dní od začiatku užívania). Ich pozitívny efekt však pretrváva 2-6 mesiacov.

Kolagénne peptidy ovplyvňujú metabolizmus buniek kĺbovej chrupky aj kosti a podporujú syntézu fyziologického kolagénu. Kolagénne peptidy zvyšujú syntézu kĺbového kolagénu o 100%. Podmieňujú mechanické vlastnosti chrupky, najmä jej pevnosť a pružnosť. Zabraňujú ďalšiemu úbytku chrupiek, zlepšujú pohyblivosť a zmierňujú bolestivosť. Zvyšujú hustotu kostného tkaniva a umožňujú lepšiu väzbu minerálnych látok. Kolagénne peptidy sa vstrebávajú z tráviaceho systému a prednostne sa kumulujú v chrupke. Maximálne množstvo kolagénneho hydrolyzátu v chrupke sa dosiahne po 48 hodinách po podaní. Chrupkou kumulované kolagénne peptidy sú schopné podnietiť chrupkové a kostné bunky k produkcii mladých kolagénnych reťazcov, čo prispieva k regenerácii kĺbových chrupiek, subchondrálnej a kostnej hmoty. To vedie k zastaveniu procesu osteoartrózy, zlepšeniu pohyblivosti a k odstráneniu bolesti v kĺboch.

Chondroitínsulfát a glukozamínsulfát patria do najvýznamnejšej skupiny glukozaminoglykánov, ktoré sa prirodzene v chrupke vyskytujú. Glykozaminoglykány stimulujú syntézu fyziologického typu proteoglykánov a majú schopnosť znižovať aktivitu enzýmov poškodzujúcich kĺbovú chrupku. Pozitívne ovplyvňujú metabolizmus chrupky a majú protizápalové účinky. Významnou pozitívnou vlastnosťou chondroitínsulfátu a glukozamínsulfátu je schopnosť viazať vodu a zabezpečiť tak vhodné mechanicko-elastické vlastnosti chrupky.

Glukozaminoglykány môžu stimulovať aj produkciu kyseliny hyaluronovej, ktorá je súčasťou kĺbovej tekutiny a pozitívne tak ovplyvňovať hydratáciu kĺbovej chrupky. Obe látky vykazujú analgetický účinok, ktorý nie je viazaný na útlm syntézy prostaglandínov a preto nemajú nežiaduce účinky typické pre NSA:

Boswellin® - extrakt z Boswellia serrata obsahuje vysoké množstvo boswellových kyselín, ktoré majú protizápalové a analgetické účinky, obnovujú krvné cievy poškodené zápalom a zlepšujú krvný obeh a výživu postihnutých tkanív. Dôsledkom pôsobenia Boswellinu je zmiernenie bolestivosti, zmenšenie opuchov a zvýšenie pohyblivosti kĺbu. Účinné látky pomáhajú pri akútnom postihnutí aj pri chronických zápaloch. Pozitívne účinky majú aj pri zápaloch svalov a šliach. Účinné látky Boswellinu® potláčajú proliferáciu tkanív pri zápale a potláčajú odbúravanie spojivových tkanív. Mechanizmus účinku je podobný ako u nesteroidných antireumatík, no vedľajších účinkov na gastrointestinálny systém. Účinok Boswellinu® je veľmi rýchly a nastupuje obvykle do 5 dní.

Skúsenosti veterinárnych lekárov s používaním chondroprotektív.